ROBÍME ARCHITEKTÚRU. OD MALÝCH INTERIÉROV PO MESTSKÉ ŠTVRTE. NEZÁLEŽÍ NA MIERKE PROJEKTU.

O nás

Čo je ROAR? Imro Vaško nás pri jednej konzultácii trefne zadefinoval ako dravý konzervativizmus. Odvtedy toto spojenie radi používame pretože sa nám zdá, že veľmi dobre vystihuje náš prístup a tvorbu. Spojenie niečoho tradičného, v istom smere konzervatívneho so snahou o inovátorstvo a otvorenú myseľ. Názov ROAR nás nakoniec vlastne celkom dobre vystihuje, aj keď vznikol viac menej náhodne. Chceli sme niečo zapamätateľné, viacvýznamové, bez použitia našich priezvisk, č i ich skratky.

Nespoznali sme sa na škole, ako to často býva, ale až v praxi, v ateliéri Šebo Lichý. Obaja sme tam nejaký čas po škole pracovali a odchádzali sme už s tým, že začneme robiť spolu. Táto skúsenosť  nám dala veľa, okrem dobrých vzťahov, ktoré stále udržiavame, aj možnosť dlhodobej spolupráce, vďaka čomu sme sa neskôr, už ako ROAR, mohli autorsky podieľať na zadaniach väčších mierok a pritom stále čerpať zo skúseností starších kolegov. K podobnéme rozsahu by sme sa ako mladý rozbiehajúci ateliér dostali omnoho ťažšie. Ako mnoho iných kolegov sme si aj my prešli neľahkou cestou, kde sa zo začiatku stal z Michal altánkový špecialista a z Patrika poloprofi vizoškár.

Výhodou malých ateliérov je, že každý robí všetko. Preto neostávame fixnutí v nejakej mierke či typológii. Riešime zadania od malých intervencii, interiéry, domy, bytovky, urbanistické štúdie a každoročne povinne aj pár architektonických súťaží. Toto striedanie nás veľmi baví, zatiaľ nepoznáme nudný stereotyp,  je však výzvou zladiť takýto široký záber s chodom ateliéru a samotnou realizáciou návrhov. 

Život ROAR je mix architektúry, športu, kultúry a kávy. Už počas školy sme si zvykli cestovať za architektúrou po svete a tieto študijné cesty sa snažíme stále udržiavať aj s pribúdajúcimi záväzkami. Priestor ateliéru zdieľame s Tvar architektmi, s ktorými okrem večným debát a dohadovania, kto uprace kuchynku spolupracujeme aj na väčšine súťaží. 

Ocenenia:

2023

  • 2. miesto architektonická súťaž – Obecní dum Stranecká Zhož, CZ
  • 2. miesto architektonická súťaž – Rekonštrukcia KKC Dlhé Hony v Trenčíne, Slovensko (ROAR+TVAR)

2022

  • 1. miesto architektonická súťaž – Rekonštrukcia KC Hviezda v Trnave, Slovensko (ROAR+TVAR)
  • 1. miesto architektonická súťaž – Alfa Škôlka
  • 2. miesto architektonická súťaž – Osvetová beseda Ivánka pri Dunaji
  • CE.ZA.AR. 2022 – GBC 5 – nominácia občianske  a priemyselné stavby
  • Cena Dušana Jurkoviča 2022 – GBC 5 – shortlist

2020

  • 2.miesto architektonická súťaž – Obnova kúpelov Grossling v Bratislave, Slovensko (ROAR+TVAR)
  • 2.miesto architektonicko-urbanistická súťaž – Obnova Námestia sv. Michala v Hlohovci, Slovensko (ROAR+TVAR)

Publikácie:

Prednášky:

Ľudia:

Kristián Julínek I Kristína Čangelová I Soňa Langová I Adel Tichá I Jozef Šefčík I Adrián Ďurmek I Denisa Dobóczi I

Máte záujem o našu spoluprácu? Kontaktujte nás.