Zámerom súťaže je vybudovanie Centra verejných služieb v priemyselnom parku Valaliky. Pri budovaní takto rozsiahlych areálov výrobných hál dochádza k narušeniu prirodzených migračných trás zvierat a hmyzu, znehodnotenie vegetačných plôch, a teda k úplnej transformácii krajiny.
V prvom rade navrhujeme zelený koridor(green loop) spájajúci areál Volvo s Chránenou krajinou oblasťou a okolitými dedinami. Tým vytvárame biokoridor pre zvieratá, vetrolam pre peších, cyklistov a autá. Inšpiráciou sú nám vodné korytá okolitých vodných tokov, ktoré lemuje vysoká a nízka zeleň. Tento koncept lineárneho parku prenášame aj na nami riešené územie spôsobom pozdĺžneho lineárneho delenia funkcií na pozemku.70% územia je vyhradených na prírodu (park, kvitnúce lúky, zelené koridory, syslia lúka, športoviská, močiare, vodné plochy, atď.), 11% objektom a nádvoriam a zvyšok dopravnému napojeniu a statickej doprave.
Prepojenia s okolitým územím a funkčné zóny, rozdelili lineárnu hmotu na 3 bloky -– športovo – vzdelávací blok / blok služieb a obchodný blok. Každý z funkčných blokov vytvára svoj samostatne fungujúci klaster s vlastným námestím/priestorom naviazaným na park z jednej strany a na zelené parkovania zo strany druhej. Podporujú sa tak vzájomné interakcie medzi zamestnancami a návštevníkmi a teda príslušnosť k miestu.
Centrálnou časťou návrhu je multifunkčná hala so vzdelávacím centrom, gastrozónou a vlastným centrálnym zhromažďovacím priestorom.
Osobitnú pozornosť sme venovali jasnému riešeniu dopravy. Jasné riešená automobilová doprava uľahčuje uživateľom prístup k jednotlivým klastrom z jednej strany a zároveň vytvára priestor pre súvislý pás zelene. Pešie ťahy a cyklodprava, napojená na okolité dediny sa orientuje do parku a medzi objektami.
Neoddeliteľnou súčasťou je krajinné riešenie parku. Problémom je narušenie biodiverzity novou výstavbou. Nato reagujeme maximálnym priblížením prírodnej časti k budovám centra a návrhom sa snažíme vytvoriť precedens. Prvok parku je zároveň aj reprezentatívnym nástupom do územia, kde v pozadí vnímame samotné objekty centra.
Aby sme znížili enviromentálnu stopu, tak v návrhu uvažujeme s použitím lokálnych materiálov a navrhovaním v moduloch, vhodných pre rôznorodé budúce využitie. Park a centrum by malo byť vzorom udržateľneho prístupu k navrhovaniu.
Ostatné návrhy si môžete pozrieť na portáli ARCHINFO
SÚŤAŽ
NOVOSTAVBA
VALALIKY
Q1 2024
Michal Romanec, Patrik Kuva, Michal Buranovský, Tomáš Pohanič, Jakub Zelenák, Bohdan Hollý, Kristína Roszová, Kristián Julínek